Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 1 hodina 16 min zpět

Dvacet jedna bodů k zamyšlení pro účastníky summitu

21. Únor 2019 - 18:15
Svatý otec se dnes s účastníky summitu o ochraně nezletilých v církvi podělil o několik "vodítek", které by pro ně mohly být užitečné. Jedná se o 21 bodů k zamyšlení, které vzešly v rámci příprav na tento summit přímo od biskupských konferencí. Papež je shrnul do jednoho seznamu, který byl distribuován dnes dopoledne delegátům.

V Římě začal summit na téma sexuální zneužívání nezletilých

21. Únor 2019 - 10:00
V Římě dnes začalo čtyřdenní setkání věnované problematice sexuálního zneužívání nezletilých v církvi. Celkově se ho účastní asi 190 osob – kromě předsedů biskupských konferencí a patriarchů východních církví i biskupové, kteří nepřísluší k žádné biskupské konferenci, řeholníci a řeholnice a zástupci římské kurie a Rady kardinálů. Českou biskupskou konferenci zde zastupuje její předseda – kardinál Dominik Duka.

Papež František: Bůh na tebe nikdy nezapomene

20. Únor 2019 - 15:15
Poté co se papež František setkal v bazilice sv. Petra s poutníky z jihoitalské arcidiecéze Benevento, přesunul se do auly Pavla VI., kde na něho čekalo dalších 6 000 poutníků. Dnešní katecheze z cyklu věnovaného modlitbě Páně nazval „Otče náš, jenž jsi na nebesích“ a uvedl, že všichni jsme věčnými žebráky lásky, kteří ji hledají od první dne svého života. Proto je důležité vědět, že jsme milovanými Božími dětmi a že na světě není nic, co by nás od této vroucí Boží lásky mohlo odloučit.

Papež zahájil zasedání Rady kardinálů

19. Únor 2019 - 16:30
V pondělí 18. února bylo zahájeno 28. zasedání Rady kardinálů, které potrvá až do středy 20. února. Na programu bude nová apoštolská konstituce o římské kurii Praedicate evangelium.

Katolický týdeník: Humor v církvi

19. Únor 2019 - 16:15
„Křesťané neznající humor žijí daleko od hory blahoslavenství,“ napsal kdysi morální teolog Bernhard Häring a rozhodně to nemyslel jako bonmot. Zkrátka humor ke zdravé víře patří. Projevuje se to v různých situacích – od kázání až po příspěvky na sociálních sítích.

Kněze odsouzeného za zneužívání po letech zbavili viny

19. Únor 2019 - 11:45
Kněz Adam Stanislav Kuszaj, který dostal v roce 2011 podmíněný trest za údajné zneužívání šestnáctiletého ministranta, byl předminulý týden zproštěn viny soudem v Jeseníku.

Program setkání o ochraně nezletilých ve Vatikánu

18. Únor 2019 - 15:45
(AKTUALIZOVÁNO) Na tiskové konferenci ve Vatikánu byl dnes představen program třídenního setkání předsedů biskupských konferencí s papežem Františkem na téma ochrany nezletilých před sexuálním zneužíváním (21.-24. února). Setkání by se mělo nést v duchu "transparentní odpovědnosti". 

26. ročník Celostátní přehlídky církevních škol

18. Únor 2019 - 15:15
Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České zve všechny zájemce na již 26. ročník Celostátní přehlídky církevních škol, který proběhne ve dnech 19. - 22. 3. 2019 v Odrách.

Konference Křesťan za katedrou

18. Únor 2019 - 13:15
Zveme na osmý ročník konference Křesťan za katedrou, jejímž mottem je "Jak vzdělávat kvalitně a se srdcem”. Konference je zaměřena jak pro učitele, tak i rodiče či pracovníky v církvi, kteří se zajímají o témata křesťanského vzdělávání. Proběhne ve dnech 5. - 6. 4. 2019 ve sborovém centru Hutník v Třinci. Podrobnější informace jsou v přiložené pozvánce a na webové adrese www.kzk.sceav.cz

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. února 2019

18. Únor 2019 - 8:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

McCarrick byl propuštěn z duchovního stavu

16. Únor 2019 - 11:15
Tiskové středisko Svatého stolce dnes vydalo prohlášení ohledně bývalého kardinála Theodora McCarricka, který byl na základě rozhodnutí Kongegace pro nauku víry propuštěn z duchovního stavu.

Programové tipy Radia Proglas na 8. týden 2019

16. Únor 2019 - 8:00
V týdnu od 4. do 10. února vysílá Proglas například Kafemlýnek věnovaný autoškole pro ženy, Barvínek o Rychlých Šípech nebo hudební týdeník Slyšte, lidé! o íránské hudbě.

Bylo zahájeno přihlašování na Noc kostelů 2019

15. Únor 2019 - 15:00
Letošní Noc kostelů připadá na pátek 24. května a v České republice se bude konat již po jedenácté. Od února bylo zahájeno přihlašování kostelů a modliteben a diecéze také vyzývají k objednání propagačních materiálů. Mottem letošního ročníku je verš z knihy proroka Izaiáše: „Dáte se do zpěvu jako v tu noc, kdy se zasvěcuje svátek.“ (Iz 30,29).

Národní pouť do Říma k výročí svatořečení Anežky České

15. Únor 2019 - 15:00
V listopadu 2019 uběhne 30 let od svatořečení sv. Anežky České. K této příležitosti se bude ve dnech 11. až 13. listopadu konat národní pouť do Říma, při které budeme děkovat za dar svobody a prosit za duchovní obrodu naší země. V programu nebudou chybět mše svaté v hlavních římských bazilikách za účasti českých a moravských biskupů. V rámci středeční generální audience se poutníci setkají také s papežem Františkem.

Cyrilometodějská pouť z Levého Hradce na Velehrad startuje tuto sobotu

15. Únor 2019 - 13:00
Již tuto sobotu 16. února vyrazí z Levého Hradce 38. ročník Cyrilometodějské pouti, jejíž trasa je rozvržena na sedm měsíců. Na Velehrad tak dorazí 24. srpna. Smyslem pouti je děkovat za dar víry a prosit za český národ, aby znovu nalezl své duchovní kořeny.

Senát zřejmě odmítne zdanění peněžitých náhrad církvím

15. Únor 2019 - 11:00
Senát zřejmě odmítne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Doporučil mu to dnes jednoznačně jeho hospodářský výbor hlasy opozice, která má v horní komoře většinu. Pokud poslanci senátní veto komunistického návrhu přehlasují zejména hlasy vládní koalice, opoziční senátoři se podle svých vyjádření obrátí na Ústavní soud.

Papež se setkal s prezidentem Microsoftu

14. Únor 2019 - 15:00
Papež František včera přijal na soukromé audienci Brada Smithe, prezidenta společnosti Microsoft. Kromě něj se schůzky ještě účastnil předseda Papežské akademie pro život, arcibiskup Vincenzo Paglia. Uvedl to prozatimní ředitel tiskového střediska Svatého stolce Alessandro Gisotti.

Papež František dnes navštívil Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství

14. Únor 2019 - 15:00
Celkem 75% chudých žije ve venkovských oblastech rozvojových zemí. Uvedl to papež František, který dnes zahájil 42. druhé zasedání řídící rady Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD). Dále zdůraznil, že je paradoxní, když „velká část z více než 820 milionů lidí, kteří trpí hladem a podvýživou, žije ve venkovských zemědělských oblastech“.

Informace před summitem předsedů biskupských konferencí v Římě

14. Únor 2019 - 14:00
Od 21. - 24. února proběhne ve Vatikánu setkání předsedů biskupských konferencí, kteří budou společně s papežem Františkem jednat o prevenci sexuálního zneužívání ze strany duchovních a ochraně dětí v církevním prostředí. Hlavní tři témata summitu jsou zodpovědnost, převzetí zodpovědnosti a transparentnost.

Kardinál Newman a sestra Marie Teresa budou svatořečeni

14. Únor 2019 - 13:30
Při úterní (12.2.) schůzce s kardinálem Angelem Becciu papež František schválil osm dekretů předložených Kongregací pro svatořečení. Dva dekrety potvrzují zázrak, první na přímluvu anglického kardinála bl. Johna Henryho Newmana a druhý na přímluvu indické řeholní sestry bl. Marie Teresy Chiramel Mankidiyanové. Může tak začít proces jejich svatořečení. Dále papež František mučednictví uznal ekvádorského jezuity Emilia Moscosa a heroické ctnosti tří duchovních a dvou řeholnic.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer