Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 1 hodina 4 min zpět

Nepřijeli jsme na výlet, ale na pouť aneb první den národní pouti obrazem

2 hodiny 5 min zpět
Českou národní pouť zahájili čeští a moravští biskupové společnou modlitbou litanií k našim národním patronům v bazilice sv. Klimenta nad hrobem sv. Cyrila. Ostatní poutníci se k nim připojili v bazilice Santa Maria Maggiore, kde proběhlo slavností zahájení, mši svatou celebroval olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kazatelem byl brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Začala národní pouť do Říma. Přijeli jsme vzpomínat, děkovat a prosit, řekl biskup Cikrle

5 hodin 5 min zpět
Více než dva tisíce českých poutníků s českými vlajkami, trikolórou nebo s odznakem s vyobrazením sv. Anežky České v klopě se sjely do Říma, aby se zúčastnily české národní poutě k oslavě české světice a patronky společně s českými a moravskými biskupy. Slavnostní zahájení národní pouti se uskutečnilo dnes odpoledne v bazilice Santa Maria Maggiore, dopoledne se biskupové modlili k českým národním patronům nad hrobem sv. Cyrila v bazilice sv. Klimenta.

25. 11. 2019 Praha - Řešení konfliktních situací a emočně náročných ROZHOVORŮ – lektor Mgr. Aleš Bednařík

11 hodin 5 min zpět
Jednodenní seminář zkušeného Bratislavského lektora a psychologa Vám dá nahlédnout do světa zvládání každodenních konfliktních situací, ať už se jedná o vaše blízké, farníky či cizí lidi, a ukáže Vám principy pozitivní komunikace a strategie (ne)zvládání emočně náročných komunikačních situací.

9. 12. 2019 Praha - Hospodaření s časem a delegování – lektor RNDr. Michal Chytil, DrSc.

11 hodin 20 min zpět
Jednodenní seminář o hospodaření s časem a delegování určený pro kněze, jáhny a seminaristy, max. 20 účastníků. Seminář vede zkušený, empatický a zábavný lektor, který upozorňuje, že je poněkud vetchý, takže je prozíravé přihlásit se raději na dřívější termín :-)

Proces blahořečení Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

13 hodin 5 min zpět
V neděli 10. listopadu byla v katedrále sv. Petra apoštola na Frascati nedaleko Říma slavnostně ukončena diecézní fáze procesu blahořečení Chiary Lubichové, zakladatelky hnutí Fokoláre. Do Vatikánu bude předáno Kongregaci pro svatořečení 75 krabic se sebraným materiálem.

Přímé přenosy bohoslužeb od 11. do 17. listopadu 2019

14 hodin 5 min zpět
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v České televizi, Televizi Noe a Radiu Proglas.

Papež oslavil posvěcení římské baziliky a požehnal laikům k jejich službě

10. Listopad 2019 - 8:00
Na svátek Posvěcení lateránské baziliky slavil papež František mši svatou v bazilice sv. Jana v Lateránu, Matce a hlavě všech kostelů města Říma i celého světa. Poprvé při této příležitosti požehnal aktivním laikům z římské diecéze k jejich službě.

Iniciativa „Společně pro Evropu“ slaví dvacet let

8. Listopad 2019 - 13:00
Ekumenická iniciativa „Společně pro Evropu“ je sítí, která dnes sdružuje více než 300 hnutí a komunit z celé Evropy, náležejících k anglikánské, evangelické, katolické, pravoslavné a jiným církvím. Vznikla před dvaceti lety poblíž bavorského Augšpurku, kde se v Ottmaringu, ekumenickém centru Hnutí fokoláre, setkali představitelé katolické a evangelické církve u příležitosti podpisu Společného prohlášení k nauce o ospravedlnění (31.10.1999).

17. listopad rozezní zvony i rozhlas

8. Listopad 2019 - 9:30
Dne 17. listopadu v 17.11 hodin se rozezní v celé republice zvony. Připomenou oběti komunismu a tisíce lidí, kteří se totalitnímu režimu postavili. Starosta šumavské obce Modrava Antonín Schubert zajede zvonit na myslivnu na Březníku, známou z románu Karla Klostermanna. Připojte se k zvonění i vy! Oslavme společně svátek svobody a demokracie.

Programové tipy Radia Proglas na 46. týden 2019

8. Listopad 2019 - 8:30
V týdnu od 11. listopadu Proglas nabídne speciální program k 30. výročí kanonizace svaté Anežky České a k výročí 17. listopadu 1989.

Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi žádají biskupové EU obnovený proces dialogu

7. Listopad 2019 - 14:00
Při příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi vyzývají biskupové EU všechny Evropany, aby spolupracovali na svobodné a sjednocené Evropě skrze obnovený proces dialogu sloužícího pro společnou budoucnost v míru. Místopředseda COMECE Mons. Overbeck dodává, že se jedná o výzvu pro všechny obyvatele Evropy ke spolupráci v solidaritě.

Prohlášení biskupství českobudějovického k závěru vyšetřování Policie ČR ve věci sexuálního zneužívání knězem V.Z.

7. Listopad 2019 - 13:00
V souvislosti s údajným sexuálním zneužíváním ze strany kněze V. Z., na které upozornila reportáž a několik dalších článků na serveru „Seznam.cz“, bylo dne 23. března 2019 podáno trestní oznámení i na Biskupství českobudějovické, neboť dle poškozených, současný biskup Mons. Vlastimil Kročil a jeho předchůdce Mons. Jiří Paďour, v dané věci nic nečinili a tak napomáhali krýt trestné činy.

Červená středa: Program hlavních akcí v Praze

7. Listopad 2019 - 12:45
Středa 27. listopadu 2019 - den, kdy chceme připomínat osoby pronásledované ve světě pro víru. Přinášíme Vám program hlavní akce Červené středy v Praze.

Domácí zdravotní péče dostane pro příští rok o 30 % navíc, Charita ukončuje stávkovou pohotovost

7. Listopad 2019 - 10:15
Zhruba o 30 % více peněz by měl dostat v příštím roce segment domácí zdravotní péče, do mezd a platů půjde sestrám o 8 tisíc korun hrubého víc. Ukazují to propočty odborníků z organizací, které přes půl roku o podmínkách financování vyjednávaly se zdravotními pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví i samotným premiérem. Výrazně jim v tom pomohla podpora 70 tisíc občanů, kteří podepsali petici Doma je doma. Rada ředitelů, nejvyšší orgán Charity, se rozhodla ukončit dosavadní stávkovou pohotovost sester. Ta trvala více než rok.

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc listopad 2019

7. Listopad 2019 - 10:00
Modleme se za oběti násilí z řad křesťanů Etiopské pravoslavné církve Tewahedo.

Papež František: Buďme staviteli mostů

6. Listopad 2019 - 12:45
Středeční audience pokračovala cestou knihy Skutků apoštolů, tentokráte ze 17. kapitoly a nesla název „Toho, koho takto uctíváte, a ještě neznáte, toho vám zvěstuji. (Sk 17,23) Pavel na Areopagu: příklad inkulturace víry v Aténách.“

Od mučení k modlitbě – v bývalém komunistickém žaláři se usídlily klarisky

6. Listopad 2019 - 9:00
Někdejší františkánský konvent v albánském Skadaru se za komunistického režimu změnil v sídlo Sicurimi, tajné policie, a z klášterních cel se staly mučírny. Nynější Památník obětí komunistického režimu připomíná všechny bývalé vězně, včetně kardinála Ernesta Simoniho.

Katolický týdeník: Třicet let od pouti do Věčného města

6. Listopad 2019 - 8:30
Píše se rok 1988. Šedá deka komunismu a nesvobody leží na celé republice. V lednu začíná desetiletí duchovní obnovy národa, které společně připravují kněží Tomáš Halík a Petr Piťha. Pastýřským listem jej krátce předtím vyhlásil kardinál František Tomášek - a první rok je zasvěcen blahoslavené Anežce Přemyslovně.

Ekumenické nešpory připomenou 399. výročí bitvy na Bílé hoře

5. Listopad 2019 - 15:00
Ekumenické nešpory ke vzpomínce na oběti bitvy na Bílé Hoře se uskuteční v neděli 10. listopadu od 17 hodiny v bělohorském kostele Panny Marie Vítězné, Karlovarská 3/6. Nešpory povedou Tomáš Holub, biskup plzeňský a předseda rady ČBK pro ekumenismus, a Daniel Ženatý, synodní senior Českobratrské církve evangelické a předseda Ekumenické rady církví (ERC).

Pozvánka na Červenou středu od biskupa Václava Malého

5. Listopad 2019 - 12:00
Na plenárním zasedání ČBK na Hostýně jsme natočili s biskupem Václavem Malým pozvánku na Červenou středu, která se letos uskuteční 27. listopadu. Zapojte se i Vy! Více informací najdete na www.cervenastreda.cz.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer