Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 17 min 32 sek zpět

Prohlášení účastníků konference církevního školství

1 hodina 31 min zpět
Zveřejňujeme prohlášení účastníků Konference církevních škol a školských zařízení, které se týká mezd v církevním školství.

Jak vypadá rozvoj světa po 50 letech globalizace?

3 hodiny 2 min zpět
Na to snaží odpovědět Pracovní skupina pro sociální otázky ČBK (SO ČBK) a Nakladatelství Lidové noviny (NLN) ve dnes představené unikátní knize, která se věnuje reflexi stavu společnosti 50 let od vydání encykliky papeže Pavla VI. „Populorum progressio“ (Rozvoj národů).

Signály dnes spustily web modlisezaprezidenta.cz

3 hodiny 17 min zpět
Ministerstvo vnitra dnes zveřejnilo jména devíti prezidentských kandidátů pro nadcházející volbu hlavy státu. Komunitní web signaly.cz při této příležitosti oficiálně spustil internetové stránky modlisezaprezidenta.cz. Vyzývá zde křesťany k modlitbě za kandidáty, průběh kampaně, za média, za voliče a za budoucího prezidenta.

Vatikán zveřejnil papežovo poselství k Světovému dni míru 2018

5 hodin 17 min zpět
Poselství Svatého otce k Světovému dni míru, který si budeme připomínat 1. ledna 2018, bylo zveřejněno dnes na tiskové konferenci ve Vatikánu. Dokument nazvaný „Migranti a uprchlíci: Muži a ženy hledající mír“ je rozdělený do šesti sekcí a vyzývá všechny lidi dobré vůle k ochotě přijmout uprchlíky před válkou, hladem a pronásledováním.

Litoměřické biskupství získalo zpět jmenovací bulu biskupa Trochty

23. Listopad 2017 - 16:53
Dnes si připomínáme 70. výročí příchodu Mons. Štěpána Trochty do Litoměřic. Biskupství litoměřickému se podařilo získat zpět do svého vlastnictví papežskou bulu, jejímž prostřednictvím byl Štěpán Trochta v roce 1947 jmenován 17. sídelním litoměřickým biskupem.

Kardinál Tagle: Papežova návštěva v Barmě a Bangladéši bude ´mostem naděje´

23. Listopad 2017 - 15:00
Na apoštolskou cestu do dvou asijských zemí vyrazí příští týden papež František. Od 27. do 30. listopadu bude pobývat v Barmě a poté se přesune do sousedního Bangladéše, kde zůstane až do 2. prosince. Hlavní misí jeho cesty je podpora tamějších katolických komunit, které jsou v obou zemích velmi malé. Zatímco převládající náboženství v Barmě je buddhismus, v Bangladéši drtivou většinu populace tvoří muslimové.

Katolická církev v roce 2016 investovala téměř miliardu Kč do společensky prospěšných aktivit

23. Listopad 2017 - 12:00
Diecéze římskokatolické církve v ČR dohromady vynaložily za rok 2016 téměř miliardu Kč na aktivity přinášející užitek celé společnosti. Kromě toho investovaly v roce 2016 do regionů i do své budoucí soběstačnosti celkem 1,1 miliardy Kč, z toho více než 900 milionů Kč šlo do půdy, nemovitého majetku a hospodářských aktivit. Biskupství zvýšila výnosy z vlastního hospodaření s lesy, půdou a nemovitostmi v regionech meziročně o 11 % na 1,4 miliardy Kč, na daních odvedla za rok 2016 téměř 114 milionů Kč.

Ekumenická rada církví v ČR má nové předsednictvo

22. Listopad 2017 - 17:06
21. listopadu 2017 se v Praze sešlo 14. valné shromáždění Ekumenické rady církví v České republice (ERC), které si zvolilo vedení této zastřešující organizace. Předsedou ERC se stal synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý, prvním místopředsedou superintendent Evangelické církve metodistické Petr Procházka, druhým místopředsedou pak superintendent Evangelické církve augsburského vyznání v ČR Marián Čop a náhradníkem předsednictva Petr Raus, 1. místopředseda Rady Církve bratrské.

Zemřela zakladatelka České maltézské pomoci Daisy Waldsteinová – Wartenbergová

22. Listopad 2017 - 16:00
Pánem Bohem byla dnes v noci povolána na věčnost Paní, Čestná a devoční Dáma Velkokříž Suverénního řádu Maltézských rytířů, Ctihodná sestra Zdislava laického Řádu sv. Dominika, Daisy - Margareta - Waldsteinová – Wartenbergová roz. Tettzeliová.

Papež František zaslal videoposelství do Barmy a Bangladéše

22. Listopad 2017 - 14:00
Svatý otec zaslal videoposelství s pozdravy a požehnáním do Barmy a Bangladéše, které navštíví příští týden v rámci své apoštolské cesty. V Barmě bude pobývat od 27. do 30. listopadu, v Bangladéši pak od 30. listopadu do 2. prosince. Obě poselství se dostanou ke svým divákům prostřednictvím tamějších sdělovacích prostředků.

Využijte stipendium a studujte v Německu

22. Listopad 2017 - 11:00
Německá katolická stipendijní organizace Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst e.V. (KAAD) nabízí mladým křesťanským akademikům z ČR studium v Německu.

Benediktinské arciopatství v Praze-Břevnově má 61. opata

21. Listopad 2017 - 16:00
Kapitula Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově dne 21. listopadu 2017, za předsednictví P. Edmunda Wagenhofera, praesese Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha, zvolila 61. opata břevnovského kláštera. Stal se jím dosavadní převor-administrátor opatství P. Petr Prokop Siostrzonek.

Papež přijal nositele Ratzingerovy ceny

21. Listopad 2017 - 13:00
Papež František přijal v sobotu tři nositele Ratzingerovy ceny, kteří byli oceněni v tomto roce. Cenu obdrželi katolický teolog Karl-Heinz Menke z bonnské univerzity, protestantský teolog Theodor Dieter z Institutu pro ekumenický výzkum ze Štrasburku a pravoslavný hudební skladatel Arvo Pärt. Cenu uděluje Vatikánská nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. za vědecký přínos v oblasti biblické exegeze, patristiky nebo fundamentální teologie.

Na sochy pro Velehrad poslali lidé už čtvrt milionu

20. Listopad 2017 - 15:00
Veřejná sbírka, kterou pro účely pořízení a osazení nových soch sv. Cyrila a Metoděje v poutním areálu na Velehradě vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké, pokračuje. Na kontě se dosud sešlo téměř čtvrt milionu korun.

Papež ke dni chudých: Otevírají nám cestu do nebe

20. Listopad 2017 - 13:00
Za účasti čtyř tisíc chudých lidí sloužil papež František mši ve svatopetrské katedrále při příležitosti Světového dne chudých, který se vůbec poprvé připomínal uplynulou neděli. Svatý otec ho vyhlásil během Svatého roku milosrdenství a pověřil jeho organizací Papežskou radu pro novou evangelizaci. Po skončení mše papež František pozval všechny přítomné na slavnostní oběd do auly Pavla VI.

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. listopadu 2017

20. Listopad 2017 - 9:45
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Vatikán vyzývá k jadernému odzbrojení

16. Listopad 2017 - 15:00
V závěru sympozia o jaderných zbraních, které se uskutečnilo uplynulý víkend ve Vatikánu, vyzval Svatý stolec k úplnému jadernému odzbrojení. Dvoudenní setkání navštívilo jedenáct nositelů Nobelových cen míru, představitelé OSN i NATO a zástupci nadací či nevládních organizací. Se svým projevem na něm vystoupil také papež František.

Představitelé státu a samosprávy ČR ve Vatikánu

15. Listopad 2017 - 18:36
Ve středu 15. listopadu se česká delegace, kterou vedla I. místopředsedkyně Senátu PČR senátorka Miluše Horská, náměstek ministra zahraničních věcí ČR Václav Kolaja, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk setkala s papežem Františkem. Přítomen byl též velvyslanec ČR u Svatého stolce Pavel Vošalík a kardinál Dominik Duka OP.

Již podesáté se lidé spojí ke vzpomínce na oběti dopravních nehod

15. Listopad 2017 - 16:30
Světový den obětí dopravních nehod padá na třetí listopadovou neděli. V neděli 19. listopadu se v České republice uskuteční veřejná shromáždění ke vzpomínce na zemřelé.

Katolický týdeník: Potřebovali bychom také sochu Odpovědnosti

15. Listopad 2017 - 16:30
Před několika desítkami let mluvil rakouský lékař a zakladatel logoterapie Viktor Frankl o tom, že je sice hezké, že na východním pobřeží Spojených států vítá příchozí socha Svobody, ale že by bylo potřeba ji na západním pobřeží doplnit sochou Odpovědnosti.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer