Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 25 min 12 sek zpět

Světová rada církví slaví 70 let ekumenické spolupráce, na návštěvu přijel papež František

8 hodin 25 min zpět
Papež František dnes v Ženevě navštívil ústředí Světové rady církví, kde se setkal se členy jejího Ústředního výboru. Děje se tak u příležitosti oslav 70. výročí existence této celosvětové ekumenické organizace. Katolická církev není členem Světové rady církví, ale udržuje s ní dobré vztahy a úzce s ní spolupracuje. Ačkoliv je Františkova apoštolská pouť pojata především ekumenicky, má také svůj pastorační rozměr.

Operační program Zaměstnanost čekají změny

19 hodin 25 min zpět
Od počátku programového období ke konci 1. čtvrtletí 2018 bylo v OP Z vyhlášeno celkem 91 výzev v celkové alokaci 65,3 mld. Kč, tj. 104 % celkové alokace OP Z (počítány i prostředky, které nebyly čerpány v předchozích výzvách), prostředky vázané v právních aktech dosáhly 72 % alokace, prostředky vyúčtované v žádostech o platbu 22 % a v souhrnných žádostech autorizovaných ŘO přes 21 % celkové alokace.

Církve pomáhají odsouzeným. Již 20 let.

20. Červen 2018 - 11:00
V poslední době se naštěstí více mluví o duchovní i charitativní pomoci odsouzeným lidem v ČR. Počátkem července si vězeňští kaplani na Velehradě připomenou dvacet let služby v tuzemských věznicích a v minulém týdnu se štafeta církví v Praze poprvé zúčastnila Běhu se žlutou stužkou (Yellow Ribbon Run). Jak působení kaplanů, dobrovolníků a charitativních organizací v této oblasti vypadá? Porozhlédneme se.

Desetitisíce mladých lidí zamíří v létě do Taizé

19. Červen 2018 - 17:00
Od konce června do začátku září budou setkání mladých v ekumenické mezinárodní komunitě ve francouzském Taizé (Saône-et-Loire) nejpočetnější. Vždy od neděle do následující neděle se budou mladí, povětšinou křesťané, účastnit společných aktivit: modliteb, sdílení ve skupinkách, workshopů, praktických úkolů. Mezi hlavní akce bude letos patřit mezináboženské setkání a týden přemítání.

Setkání katolických biskupů východních ritů: Jaká je tvář dnešní východní církve?

19. Červen 2018 - 16:00
Tvář východní katolické církve – její teologie, církevní právo a identita. To byly hlavní témata 21. setkání evropských katolických biskupů východních ritů, které minulý týden uspořádala Rada evropských biskupských konferencí v jihoitalském městě Lungro. Setkání se uskutečnilo v rámci příprav oslavy stoletého výročí založení eparchátu Lungro.

Máme ještě vůbec radost z lásky?

19. Červen 2018 - 11:30
V politicko-společenské diskusi se u nás nyní objevuje několik témat nějakým způsobem spjatých s rodinou. Mluví se o tradici a modernitě; o existenci dvou nesmiřitelných táborů, různých pojetích apod. Jak z toho ven? Dobrým čtením pro tyto dny se nám jeví dokument (exhortace) papeže Františka z roku 2016 o manželství a rodině, Amoris Laetitia. Proč? Text mj. obsahuje kapitolu Realita rodin a životní výzvy s podkapitolou Některé výzvy. Právě tento popis situace "nohama na zemi" (AL 6) s využitím výstupů dvou biskupských synod nám může dát v současné situaci podněty k promýšlení. Podívejme se na ni proto blíže.

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. června 2018

18. Červen 2018 - 10:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Programové tipy Radia Proglas na 25. týden 2018

16. Červen 2018 - 15:00
V týdnu od 18. do 24. června zachytíte na vlnách Proglasu například další díl seriálu 100 let Československa – 100 let české dechovky a přímý přenos autorského pořadu Magdaleny Múčkové Desatero z Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice 2018.

Svatý stolec vyzývá k podpoře a ochraně rodin a seniorů

15. Červen 2018 - 17:00
Arcibiskup Ivan Jurkovič, stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN, vystoupil na semináři o ochraně rodiny a lidských právech seniorů. Vatikán žádá, aby vláda a společnost podporovala a chránila identitu rodiny jako společenství osob, kde jsou chráněna práva všech, včetně seniorů.

Je červen. Přichází čas nových kněží

15. Červen 2018 - 11:00
Červen svádí k myšlenkám na to, co budeme dělat v červenci a srpnu; často tedy přemýšlíme o tom, jak budeme nepracovat. Před časem odpočinku ale bývá v církvi docela rušno. Jednou z příčin tohoto jevu je, že se blíží kněžská a jáhenská svěcení v diecézích. Zmapovali jsme je pro vás.

Dílo Mary’s Meals je už i v České republice

15. Červen 2018 - 11:00
V České republice byla založena pobočka charitativní organizace Mary’s Meals (Mariino jídlo). Myšlenkou tohoto hnutí je dát dětem v nejchudších zemích světa jedno jídlo denně tam, kde se vzdělávají, neboť to znamená zajistit jim lepší budoucnost. Iniciátorem díla Mary’s Meals, které dnes živí více než 1,26 miliónu dětí po celém světě, je Skot Magnus MacFarlane-Barrow, jenž bude hostem na letošní Katolické charismatické konferenci v Brně. Stát se podporovatelem tohoto díla může prakticky každý, neboť náklady na jídlo pro jedno dítě na celý školní rok představují pouhých 421 Kč.

Katolický týdeník: Jak ve Svitavách chystají primici?

14. Červen 2018 - 17:30
Čtyři primice za poslední dvě dekády. Takovou bilancí se nemohou pochlubit ani mnohem větší farnosti, než je ta ve Svitavách.

Papež František očima Václava Malého

14. Červen 2018 - 15:00
Před třemi lety vyšla encyklika Laudato si´ (Buď pochválen), jež je považována za první encykliku zcela napsanou papežem Františkem. Nad tím, jaké nové myšlenky a činy přinesl papež František během svého zatím pětiletého pontifikátu, se zamýšlel biskup Václav Malý ve své přednášce pořádané ČKA ve Vysokém Mýtě.

Papež František: Migrace může společnost obohatit

14. Červen 2018 - 13:00
Migranti mohou obohatit společnost, která je přijme. A měli bychom mít na paměti, že se jedná o lidi, nikoliv pouhá čísla ve statistikách. To říká papež František ve svém poselství, které zaslal na 2. Konferenci o mezinárodní migraci. Tu spoluorganizoval Svatý stolec a mexická vláda.

U Přerova bude šance připomenout si poválečný masakr nevinných

14. Červen 2018 - 12:30
Na kopci zvaném Švédské šance poblíž Přerova bude v neděli 17. června 2018 požehnán kovaný kříž, který v sobě nese krutou symboliku – díry po výstřelech… Připomene tak hromadnou vraždu, která se zde odehrála v noci z 18. na 19. června 1945 a při níž bylo zastřeleno 267 nevinných lidí.

Dopis ČBK brněnskému primátorovi Petru Vokřálovi

13. Červen 2018 - 18:00
Zveřejňujeme dopis, který zaslal předseda ČBK kardinál Dominik Duka OP brněnskému primátorovi Ing. Petru Vokřálovi ohledně odmítnutí převzetí záštity českých a moravských biskupů nad festivalem Re:publika.

ČBK a Charita ČR: Pětina mladých je ohrožena chudobou

13. Červen 2018 - 17:00
Podívat se blíž na mladé ohrožené chudobou i jejich největší potíže a také zjistit, nakolik jsou zažité představy o chudobě pravdivé, to byla základní motivace k provedení průzkumu, který zrealizovala Charita Česká republika a Česká biskupská konference. Potvrzuje se, že klíčové problémy pro mladé představují otázky bydlení, zadluženosti a přístupu k zaměstnání. Průzkumu se účastnilo zhruba 800 mladých lidí ve věku 18 až 30 let.

Českobudějovická diecézní Charita již je pod novou střechou

13. Červen 2018 - 16:00
Sociální služby v jednom místě začíná nabízet Diecézní charita České Budějovice. Nové pracoviště 12. června 2018 požehnal diecézní biskup Vlastimil Kročil.

Papež František: nespokojme se s průměrností

13. Červen 2018 - 16:00
Při pravidelné středeční audienci začal papež František nový cyklus katechezí, které se budou věnovat přikázáním Desatera. Úvodní evangelium o mladíkovi, který se ptá Mistra, co má udělat, aby měl podíl na věčném životě (Mk 10 17-21), nastínilo téma dnešního zamyšlení nad plností života. Papež zdůraznil, že se nelze spokojit s průměrností, ale život je potřeba žít, přijímat vlastní limity, a ne pouze přežívat a žít život zaměřený jen na sebe.

Papež František: Nezapomeňte nikdy na své první učitele a na školu

12. Červen 2018 - 17:00
Blíží se konec školního roku a děti z milánských a římských základních škol se vydaly za papežem Františkem. Během setkání mu pokládaly otázky, zajímalo je např., jaká byla jeho první učitelka, jeho škola, jak se rozhodoval pro své povolání a podobně. Papež předal dětem poselství, aby nikdy nezapomněli na své první učitele a na školu, protože to jsou kořeny naší kultury a bez kořenů nelze přinášet ovoce. Na závěr děti předaly papeži dárky, které samy vyrobily, a papež vyzdvihl, jak je důležité vytvářet věci rozumem, srdcem a rukama.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer