Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 23 min 36 sek zpět

Změny ve vedení vatikánských médií

18. Červenec 2019 - 13:45
Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

17. Červenec 2019 - 14:00
Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

17. Červenec 2019 - 12:15
Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

17. Červenec 2019 - 11:00
Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.

Papež František navštíví diecézi Albano

17. Červenec 2019 - 9:00
Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

16. Červenec 2019 - 11:45
V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.

Vatikán upozorňuje na pronásledování a diskriminaci křesťanů

16. Červenec 2019 - 9:00
Pronásledování a diskriminace křesťanů roste alarmujícím tempem za mlčení a lhostejnosti mezinárodní komunity. Pronásledovatelé křesťanů mohou počítat s beztrestností – řekl vatikánský podsekretář pro vztahy se státy mons. Antoine Camilleri při římské prezentaci raportu o pronásledování křesťanů, zpracovaného z popudu britské vlády (Persecution of Christian Review). Akce probíhala v bazilice sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově (15. července), kdysi zasvěcené sv. Vojtěchu, která se stala svatyní mučedníků nové doby.

30. ročník Katolické charismatické konference

15. Červenec 2019 - 14:00
„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

12. Červenec 2019 - 15:00
V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

12. Červenec 2019 - 12:00
Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

12. Červenec 2019 - 10:00
Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.

Pastýřské slovo na neděli Božího milosrdenství 2019

11. Červenec 2019 - 16:30
Na 2. neděli velikonoční 28. dubna 2019, tzv. neděli Božího milosrdenství vydal kardinál Dominik Duka OP následující pastýřský list.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

11. Červenec 2019 - 15:00
S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.

Ministr zdravotnictví a zástupci církví podepsali historicky první Dohodu o duchovní péči ve zdravotnictví

11. Červenec 2019 - 13:15
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes slavnostně podepsal trojstrannou dohodu o duchovní péči ve zdravotnictví uzavřenou mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR, Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR. Tato dohoda představuje historicky významný krok, neboť poprvé ve zdravotnictví stanovuje rámec, pojmy a strukturu pro poskytování duchovní péče ve zdravotnických zařízeních ze strany církví.

Vatikán: Smrt Vincenta Lamberta je prohra naší lidskosti. Jediným Pánem života je Bůh

11. Červenec 2019 - 12:00
Vincent Lambert zemřel dnes ráno po devíti dnech bez tekutin a výživy. Rodiče dvaačtyřicetiletého muže žijícího po nehodě deset let ve stavu minimálního vědomí do poslední chvíle bojovali všemi prostředky za obnovení výživy a převezení pacienta do jednoho z řady zařízení nabízejících potřebnou péči. Případ Vincenta Lamberta se stal symbolem boje proti skryté eutanázii ve Francii.

Niger: Oni mají zbraně, ale my máme Ježíše!

10. Červenec 2019 - 12:00
„Křesťané tvoří méně než jedno procento z asi patnáctimilionové populace diecéze Maradi,“ říká biskup Ambroise Ouédraogo v interview pro papežskou nadaci ACN - Pomoc trpící církvi. Tento sedmdesátiletý duchovní je prvním a dosud jediným biskupem v diecézi Maradi, jedné ze dvou diecézí v Nigeru, vnitrozemské zemi na západě Afriky.

Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných slouží dva měsíce

10. Červenec 2019 - 11:15
Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných, které svým rozhodnutím zřídila Česká biskupská konference, slouží už dva měsíce.

Afrika s Asií „půjčují“ kněze do Ameriky a Evropy

9. Červenec 2019 - 12:00
V Africe a Asii ubylo pouze v předloňském roce 6700 kněží, protože emigrovali do Ameriky, Evropy a Oceánie. Tento údaj vyplývá z právě zveřejněné studie Ústředního statistického úřadu katolické církve, tedy téhož úřadu římské kurie, podléhajího státnímu sekretariátu Svatého stolce, který každoročně vydává Statistickou církevní ročenku.

Vatikán: Katedrála Notre Dame musí zůstat místem víry

9. Červenec 2019 - 12:00
Stálý pozorovatel Svatého stolce při UNESCO arcibiskup Francesco Follo vystoupil s příspěvkem v rámci debat o rekonstrukci katedrály Notre Dame. Podle pařížského arcibiskupa dosáhla sbírka na její obnovu 38 milionů euro, což je pouhých 10% částky přislíbené donátory.

Projevy nenávisti se šíří jako mor

9. Červenec 2019 - 9:45
Přinášíme vám článek generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese o projevech nenávisti ve světě.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer