Zprávy z Rádia Vaticana

Syndikovat obsah RadioVaticana.cz
RadioVaticana.cz, nejnovější články.
Aktualizace: 15 min 29 sek zpět

Soucit je jazykem Boha

15 min 29 sek zpět

Vatikán. „Soucit umožňuje vidět realitu takovou, jaká je“ – kázal papež při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. „Je to Boží jazyk, zatímco jazykem lidským bývá nezřídka lhostejnost,“ poznamenal. Svatý otec komentoval dnešní evangelium (Lk 7,11-17), podávající vzkříšení mládence z města Naim.

Blahoslavená Benedetta Bianchi Porro, žijící kříž

15 min 29 sek zpět
Itálie. „Světci jsou ustavičným Božím zjevením, jako bychom v Něm (Bohu) četli jejich životy“. Tuto větu ze spisů Benedetty Bianchi Porro si zvolil prefekt Kongregace pro svatořečení, aby přiblížil osobnost nové blahoslavené při sobotní beatifikační slavnosti v katedrále středoitalského města Forlì.

František přijal konstantinopolského patriarchu Bartoloměje

15 min 29 sek zpět

Vatikán. Římský biskup dnes v pravé poledne přijal konstantinopolského ekumenického patriarchu Bartoloměje s doprovodem, sdělilo bez dalších podrobností Tiskové středisko Svatého stolce.

Probíhá přípravný seminář ke světovému setkání o výchově

15 min 29 sek zpět

Vatikán. Papežská nadace Gravissimum Educationis, která působí při Kongregaci pro katolickou výchovu, v těchto dnech (16.-17.9.) pozvala třicítku univerzitních profesorů na první z přípravných seminářů, které povedou k mezinárodnímu setkání o globálním výchovném spojenectví, k jehož vytvoření nedávno vyzval papež František.

Jmenován stálý pozorovatel Organizace amerických států

15 min 29 sek zpět

Vatikán/Washington. Svatý otec jmenoval svého stálého pozorovatele u Organizace amerických států. Tato mezinárodní instituce jejíž vznik sahá do roku 1890, sídlí ve Washingtonu a sdružuje všechny státy amerického kontinentu.

Papež František požehnal ikonu a růžence pro Sýrii

17. Září 2019 - 23:00

Vatikán. František požehnal ikonu P. Marie Bolestné, Těšitelky Syřanů. Je to další gesto na podporu modlitební kampaně „Potěš můj lid“, iniciované papežskou nadací Pomoc trpící církvi ve spolupráci s katolickou a pravoslavnou církví v Sýrii. Autorem ikony je pravoslavný ikonopisec.

 

Blahořečen o. Richard Henkes - Beranův spoluvězeň z Dachau

17. Září 2019 - 23:00

Německo. V Limburku proběhla beatifikace Božího služebníka P. Richarda Henkese, pallotina, který během II. světové války působil na území ostravsko-opavské diecéze. Do Československa utekl před službou ve Wehrmachtu.

Ochrana nezletilých: Spolupráce mezi vatikánskými úřady

17. Září 2019 - 23:00

Vatikán.  Papežská komise pro ochranu nezletilých zakončila své 11. plenární zasedání. Podobně jako v minulosti jej zahájilo svědectví o bolesti, traumatu, léčení a odpuštění, s nímž vystoupil Brazilec, který v dětství zažil zneužívání v církevním a rodinném prostředí.

Papež vyzval italské dráhy k etickému přístupu k cestujícím

17. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Letos oslavujete deset let od zavedení vysokorychlostních spojů, přivítal dnes papež František vedení a zaměstnance italských drah, přičemž pokrok a inovace v této oblasti jsou skutečně senzační, dodal. Vzápětí však vyzval k obdobně důstojnému a pohodlnému cestování pro miliony lidí, kteří denně vlakem dojíždějí za prací.

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

17. Září 2019 - 23:00

Vatikán/Madrid. Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.

Římský biskup přijal maltského prezidenta

17. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Migrace, ochrana životního prostředí a situace ve Středomoří – tato témata se objevila v konverzaci při dnešní papežské audienci pro prezidenta Maltské republiky. Pan George Vella nastoupil do úřadu letos v dubnu.

Seznamujete s nefalšovanou realitou, podpořil papež regionální zpravodajství

17. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Římský biskup přijal v Královském sále Apoštolského paláce dvacetičlennou skupinu novinářů z italské státní televize RAI, kteří oslavují čtyřicet let existence regionálního zpravodajství.

Papež: Za politiky je třeba se modlit a nikoli jim spílat

17. Září 2019 - 23:00

Vatikán. „K modlitbě za všechny vládce a politiky“ vybízel papež František v kázání, které dnes po tříměsíční odmlce pronesl při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty. Komentoval liturgické čtení z prvního  listu sv. Pavla Timotejovi (1 Tim 2,1-8), kde apoštol národů píše, »ať se konají modlitby prosebné přímluvné i děkovné za všecky lidi, za krále a všechny, kdo mají moc«.

Papež: Jak porazit zlo? Přijetím odpuštění

16. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem sešlo asi 10 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež František komentoval evangelium z dnešní 24. neděle liturgického mezidobí, podávající trojí podobenství o Božím milosrdenství.

Papež k východním katolickým biskupům: Pán se nebude ptát na vaše jurisdikce

15. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Zvláštní úkoly katolických východních církví v oblasti ekumenismu a zejména ve vztazích s pravoslavnými připomněl papež František při dnešní audienci pro evropské biskupy těchto církví. Jak zdůraznil, čerpají ze stejných pramenů spirituality, liturgie a teologie. Se zvláštním pozdravem se obrátil k ukrajinským biskupům. Tamní řeckokatolíci jsou dnes vůbec největší katolickou východní církví.

Bartoloměj: „Dar Petrových relikvií je klíčovým krokem směrem k jednotě“

15. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Relikvie svatého Petra darované „naším bratrem papežem Františkem jsou novým milníkem na cestě sblížení, klíčovým krokem v dialogu lásky, zahájeném před více než padesáti lety našimi předchůdci“, říká ekumenický patriarcha Bartoloměj v exkluzívním rozhovoru pro Vatican News a Osservatore Romano. Otázky kladl ediční ředitel vatikánských sdělovacích prostředků Andrea Tornielli.

Papež: Z odvážné pokory toho, kdo nelže sám sobě, se rodí pokoj

15. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes dopoledne konala zvláštní audience pro příslušníky Italské vězeňské služby. Sešlo se jich jedenáct tisíc v čele se svým generálním ředitelem. Papež František oslovil kromě samotných příslušníků také vězeňské kaplany a nakonec vězně.

Papež k charismatikům: Hukot Ducha svatého se rodí ze ztišení

15. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Ve vatikánské aule Pavla VI. se dnes Petrův nástupce setkal se členy katolické charismatické komunity Abraham. Tato komunita, která si letos připomíná 30. výročí svého vzniku, přináleží k Mezinárodní službě katolické charismatické obnovy (ICCRS), úřadu, který loni zřídil papež František a sdružuje všechna katolická charismatická hnutí. Komunita Abraham působí kromě Itálie, také ve Španělsku, Švýcarsku, Maďarsku, na Maltě a Ukrajině.

Hledat Boha a nechat se hledat Bohem, definoval papež augustiniánské charisma

14. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Petrův nástupce přijal dnes dopoledne na audienci členy generální kapituly Řádu svatého Augustina.

Nové a odvážné kroky k plnému společenství, píše František Bartolomějovi

14. Září 2019 - 23:00

Vatikán. Petrův nástupce daroval ekumenickému patriachovi Bartolomějovi část relikvií svatého Petra. Spolu s tímto darem římský biskup zaslal list, ve kterém, po úvodním pozdravu, vysvětluje smysl tohoto daru.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer