Vatikán. Nové Motu proprio papeže Františka upravuje vatikánský trestní zákoník. S ohledem na změnu dnešní senzibility byl zrušen tzv. kontumační proces, tedy proces, kdy se některá ze stran sporu fyzicky nedostaví k soudu. Úřad promotora spravedlnosti, který má v katolické církvi podobnou roli jako státní zástupce, předkládá žalobu ve třech soudních stupních.
Vatikán. Papež zaslal poselství na videokonferenci, kterou v pátek odpoledne uspořádala Světová organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů v souvislosti se Světovým dnem luštěnin (10. února). „Fazole, hrách, boby a cizrna jsou pokorné a silné plody země, v kterých se nezrcadlí okázalost“, píše papež v listě, nesoucím podpis sekretáře pro vztahy se státy, arcibiskupa Gallaghera.
Vatikán. „Na rozhlase je krásné, že přináší slovo i na nejodlehlejší místa“, poznamenává papež František k dnešnímu Světovému dni rádia, který připomíná první rozhlasové vysílání v Organizaci spojených národů. Psal se 13. únor 1946.
Vatikán. Papež František si prohlédl vzácný rukopis z přelomu 14. a 15. století, který unikl válečnému běsnění v Iráku a zejména ikonoklastickému pronásledování samozvaného Islámského státu na Ninivské planině. Posvátná kniha Sidra v aramejštině, obsahující liturgické modlitby pronášené mezi Velikonocemi a svátkem Povýšení sv. Kříže, se nyní vrátí do Karakoše.
Vatikán. “Teď jdeme do Jeruzaléma…” – tímto veršem z Matoušova evangelia (20,18) nadepsal papež František poselství k letošní postní době, se kterým se dnes novináři seznámili při brífinku v Tiskovém středisku Svatého stolce. V paralele ke třem doporučovaným pilířům křesťanské zbožnosti – půstu, almužně a modlitbě – rozvíjí papež v textu trojí postoj, jímž se vyznačuje “tento čas pokání, kdy obnovujeme svou víru, čerpáme živou vodu naděje a s otevřeným srdcem přijímáme Boží lásku, která nás mění na bratry a sestry v Kristu”.
Vatikán. Papež František dnes přijal vedoucí pracovníky Evropského institutu mezinárodních studií, který sídlí ve Stockholmu a Salamance. Dvanáctičlennou delegaci doprovázel biskup švédského hlavního města, kard. Arborelius.
Řím/Moskva. Stále mezinárodnější náplň jezuitského časopisu La Civiltà Cattolica, nejstaršího dosud vycházejícího periodika v italštině (zal. 1850), se obohacuje o nový rozměr. V pátek 12. února, přesně pět let po havanském setkání papeže Františka s moskevským patriarchou Kirillem, vyjde ruská digitální edice tohoto listu, a to zásluhou moskevského jezuitského institutu sv. Tomáše.
Vatikán. Papež František dnes dopoledne pronesl z knihovny Apoštolského paláce již 24. část z cyklu katechezí o modlitbě. Uvedlo ji čtení z listu Kolosanům, v němž sv. Pavel nabádá k trvalému přebývání v Kristu...
Francie. Zítra oslaví své své 117. narozeniny a právě vyhrála boj s koronavirem. Mluvíme o francouzské řeholní sestře André Randon, která je nejstarší obyvatelkou Evropy. Zákeřnou nemocí prošla bezpříznakově a podle pečovatelů za nejtěžší věc považovala nemožnost účastnit se eucharistie.
Vatikán. Stáří, naše budoucnost. Situace starých lidí po pandemii – tak byl nadepsán dokument zveřejněný Papežskou akademií pro život ve spolupráci s vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj. Zamýšlet se chce nad tím, jaké poučení lze vyvodit z tragédie způsobené pandemií a nad jejími důsledky pro dnešek a budoucnost naší společnosti.
Vatikán. Svatý stolec zveřejnil oficiální program a logo apoštolské cesty do Iráku, která by se – v závislosti na vývoji koronavirové pandemie – měla uskutečnit ve dnech 5. až 8. března. Papež František mimo jiné navštíví posvátné šíitské město Nadžaf a setká se nejvyšší duchovní autoritou iráckých šíitů, ajatolláhem Alím al Sistáním, což je jasný krok k dialogu s touto muslimskou menšinou.
Vatikán. Papež František zaslal videoposelství k VII. Mezinárodnímu dni modliteb za oběti obchodu s lidmi, který se letos zaměřil na utváření ekonomiky, potírající tento zločin. “Hospodářství bez obchodu s lidmi se zakládá na péči, odvaze a pravidlech trhu, která upřednostňují spravedlnost”, zdůrazňuje papež.
Itálie. Prvním papežem, který podepsal magisteriální text o Dantu Alighierim, byl Benedikt XV. v encyklikce “In praeclara summorum” z 30. dubna 1921, tedy v roce šestistého výročí básníkova úmrtí. Přesně o sto let později se papež František připojí apoštolským listem k letošnímu dantovskému jubileu, v jehož rámci si Itálie připomíná sedm století od Alighieriho skonu v Ravenně (13.-14.9.1321).
Vatikán. Tradiční novoroční setkání papeže s diplomaty akreditovanými při Svatém stolci probíhalo v Aule Požehnání nad vestibulem Baziliky sv. Petra, nazvané podle balkónku, z něhož Petrův nástupce zdraví shromáždění po svém zvolení a při Urbi et Orbi. Papež František se dotkl široké škály témat, jejichž leitmotivem byla mnohovrstevná krize vyvolaná pandemií Covid-19.
Vatikán. Po dnešní polední modlitbě, které se na Svatopetrském náměstí účastnila zhruba stovka věřících, papež František upozornil na politickou situaci v Myanmaru.
Vatikán. Papež František dnes v poledne přijal v aule Pavla VI. asi sto padesát účastníků generálního shromáždění Díla Mariina, známějšího pod názvem Hnutí fokoláre. Obsáhlou promluvu papež zaměřil na trojici hledisek: vyslovil se k vývoji hnutí dvanáct let po úmrtí jeho zakladatelky Chiary Lubichové, poukázal na důležitost krizí v duchovním i komunitním životě a vyzval k důslednému, realistickému prožívání spirituality.
Vatikán. Papež František jmenoval dva nové podsekretáře Biskupské synody, španělského augustiniána otce Luise Marín de San Martín a francouzskou řeholnici Nathalie Becquart. Je to vůbec poprvé, co bude tento úřad zastávat žena.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer